Projeler Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM)

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM)

         

            Proje Sahibi              : Erkek  Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü         

            Projenin  Süresi         : 2010-2015
            Projelerin  Bütçesi     : 119.270.553 TL
            Projenin  Kaynağı     : İç Kaynak         

             Proje Ortakları         : İş-Kur Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve  Borsalar Birliği (TOBB), TOBB ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
            Projenin  Amacı         : Genç nüfusumuzun  niteliğini geliştirerek istihdamını artırmak,
            Proje kapsamında;

         

           

  • Genel Müdürlüğümüze bağlı 81 ilde faaliyet gösteren 121  teknik ve endüstri meslek lisesinin teknolojik donanımı (makine–teçhizat) iş  piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda yenilenmiştir.

           

  • Proje kapsamındaki okullarda görev yapan öğretmenlerden  6084 atölye laboratuar ve meslek dersleri öğretmeni yenilenen teknolojik  donanım ve işgücü piyasası taleplerine uygun şekilde 2010, 2011 ve 2012  yıllarında eğitime alınması planlanmış, 2010 yılında 2482 öğretmen okul-işletme  ve üniversite işbirliğinde hizmetiçi eğitime alınmışlardır. 2011 yılı ile  ilgili çalışmalar sürdürülmektedir.

           

  • Proje kapsamındaki okullarda bir yılda 9.858 adet  Meslek Kursu açılması ve 197.160 kişiye meslek eğitimi verilmesi planlanmaktadır.  Proje beş yıl süreli olup, bu süre zarfında 985.800 kişinin mesleki eğitim almaları  öngörülmektedir.

           

  • Proje kapsamında, TOBB Ekonomi ve Teknoloji  Üniversitesi tarafından 19 ilde iş gücü piyasası araştırma analizleri yapılmış,  açılacak kurs alanları belirlenmiştir.

           

  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyesi işletmelerden  kursiyerlere iş başı eğitimi yaptıracak ve istihdam edecekler tespit  edilmiştir.  Eğitim alanların % 90’ının  istihdamı öngörülmektedir.

           

  •  19 ilde yapılan  iş gücü piyasası araştırma analizleri de dikkate alınarak 208 adet kurs  programı hazırlanmıştır. Sektörün ihtiyaç duyması halinde, illerde oluşturulan  kurs yönetimlerince yeni kurs programları oluşturulabilecektir.

           

  • Kursiyerlerin işsiz ve İŞKUR’a kayıtlı olması ön  koşuldur. Kursiyerler müracaatlarını www.beceri10.org.tr adresinden yapılmaktadır.

           

  • Kursların 10 Ocak 2011 tarihinden itibaren başlaması ön  görülmüş, kursiyer seçimi yapılan illerde eğitimler başlamıştır.

           

  • Kursiyerlerin kurs süresince sigortaları ve cep  harçlıkları İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

         

         

 Yayın:11.06.2012 - Güncelleme:11.06.2012 - 14:53 - Görüntülenme:4294