Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı

  Ercan ALPAY Daire Başkanı Tel : +90 312 413 25 94  
Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı

 1967 yılında Sivas Gürün'de doğdu. 1991 yılında makine öğretmeni olarak göreve başladı. Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi üzerine yüksek lisans yaptı. 2000 yılında Eğitek Döner Sermaye İşletme Müdürü olarak çalıştı.

2012 yılında Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne Trafik ve Sürücü Eğitimleri Daire Başkanı olarak atandı. Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Programları ve Sınav Süreçleri, SRC Eğitim Kursları Programları ve Sınav Süreçleri, İş Makineleri Eğiticileri Kursları Programları ve Sınav Süreçleri ve Trafik Genel Eğitim Planı ile ilgili yaptığı çalışmalar, görev aldığı projelerden bazılarıdır.

2019 yılında Ortaöğretim Genel Müdürlüğünde Öğretim Materyalleri ve İçerik Geliştirme Daire Başkanı olarak Coronavirüs salgını sürecinde YKS hazırlık ve EBA lise ders çekimlerini hazırlayarak sürecin problemsiz geçmesini sağladı.

2021 yılı Ekim ayından itibaren Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkalığı görevini yürüten Ercan ALPAY, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 Program ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığının Görevleri;

 

a)İş dünyasının ihtiyaç ve beklentilerini göz önüne alarak mesleki ve teknik eğitimle ilgili öğretim programlarını hazırlamak veya hazırlatmak,

b)Hazırlanan öğretim programları ve haftalık ders çizelgelerini Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına sunmak,

c)Modüller, ders kitapları, yardımcı kitaplar, elektronik kitap ve ders içerik standartlarını belirlemek,

ç)Modüller, ders kitapları, yardımcı kitaplar, elektronik kitaplar ve ders içeriklerini hazırlamak veya hazırlatmak,

d)Ders kitapları ve eğitim araç-gereçleri ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak, hazırlanan/hazırlatılan ders kitaplarını Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına sunmak,

e)Öğretim programlarını uluslararası kıyaslanabilirliğe hazır hâle getirmek,

f)Hazırlanan taslak meslek standartları ve ulusal yeterliliklere ilişkin görüş bildirmek,

g)Alan ve dallara göre ölçülebilir/değerlendirilebilir kazanımları tanımlamak,

ğ)Yurt dışında yaşayan vatandaşların öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri ile ilgili taleplerini karşılamak,

h)Europass sertifika eklerini düzenlemek,

ı)Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında bugüne kadar uygulanan mesleki ve teknik öğretim programlarını elektronik ortama aktararak bilgi bankası oluşturmak,

i)Yurt dışında görülen öğrenimin denkliğine ilişkin program içeriklerinin değerlendirilmesini sağlamak,

j)Öğretim kapsamına alınacak veya çıkarılacak alan ve dalları belirlemek,

k)Kalkınma planları, hükümet programları, stratejik planlar ve eylem planları ile diğer üst politika belgelerinde görev alanına giren konulara ilişkin çalışmaları ilgili birimlerle koordineli olarak yerine getirmek.

l)Genel müdür tarafından verilen benzeri görevleri yapmaktır. 

 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - Telefon Rehberi

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.